Instrukcja składania regałów sklepowych metalowych
20 sty 2012Regały metalowe jako najbardziej uniwersalne, stosowane są w sklepach niemal wszystkich branż. Poniżej opiszemy najszybszy, najbardziej ergonomiczny sposób montażu ww. regałów sklepowych.
Regał metalowy występuje w następujących formach zabudowy:
- Regał przyścienny
- Regał narożny wewnętrzny lub zewnętrzny
- Regał gondola (regał wolnostojący, ustawiany w środkowej części sklepu, z półkami po obu stronach)
Montaż wszystkich typów zabudowy wykonuje się według następującej kolejności:
-
Krok pierwszy – rozpakowanie poszczególnych elementów (najczęściej zdjęcie folii stretch). Na tym etapie należy uważać, żeby nie zarysować narzędziem, którego używamy, powierzchni mebla. Rozpoczynamy od rozpakowania nóg oraz wkręcacnych do nich stopek. Następne w kolejności powinny być plecy, potem wsporniki półek, półki, barierki, listwy cenowe. Na końcu rozpakowujemy pudełka z zaślepkami końcówek.
-
Krok drugi – wkręcamy stopki w nogi regałów – zawsze dokręcamy do samego końca. Niektóre mogą stwarzać opór. Polecane jest użycie wkrętarki, ponieważ długi gwint sprawia, że ten etap może pochłonąć dużo czasu. UWAGA! Do nóg gondoli wkręcamy jedynie boczne stopki pomijając środkowe.
-
Krok czwarty – rozstawiamy według planu nogi regałów opierając je bokiem o ścianę – na tym etapie możemy przekonać się czy plan jakim dysponujemy zgadza się z rzeczywistością. Zalecamy sprawdzenie weryfikację oraz sprawdzenie, czy nie napotkamy podczas montażu przeszkód w postaci gniazdek, włączników, wypukłości, etc. Sprawdzenie powyższych warunków pozwoli uniknąć Lepiej sprawdzić powyższe na początku niż później przesuwać całość lub rozbierać segment.
-
Krok piąty – rozpoczynamy właściwy montaż. Pierwszą czynnością jest wstępne poziomowanie. Jest to konieczne, gdyż może się okazać, że mamy do czynienia z bardzo krzywą podłogą - może dojść do sytuacji, w której plecy nie połączą się z nogą. Następnie montujemy plecy pomiędzy nogami regałów (zawsze od dołu). Wystarczą dwie sztuki na segment aby całość była wystarczająco stabilna. Jeśli montują co najmniej dwie osoby, możemy ustawić cały ciąg używając dwóch sztuk pleców na segment. Następnie każda z osób jest w stanie montować wyższe partie samodzielnie – przyspieszamy w ten sposób pracę.
-
Krok szósty – montaż wsporników. Determinują one rozstaw półek. Należy upewnić się że rozstaw półek zgadza się z oczekiwaniami inwestora. Zaleca się regularne ustawienie, jedynie pierwsza przestrzeń od dołu może pozostać nieco większa ze względu na trudniejszy dostęp do tej powierzchni. Górna półka może zostać zamontowana niemal na ostatnim, granicznym poziomie. Ściana może w tym przypadku pełnić funkcję pleców regału. Towar kładziony na najwyższej półce powinny stanowić przedmioty duże objętościowo, ale lekkie (ze względów bezpieczeństwa, np. papier toaletowy). Warto pamiętać, że prawie wszystkie wsporniki mają możliwość zamontowania w pozycji ukośnej.
-
Krok siódmy - montaż półek. Półki montujemy do regału zaczynając od najniższej. Na tym etapie możemy najczęściej przekonać się o dokładności budowlańców wykończających lokal. Regał z założenia jest prosty. Montując półki usztywniamy go w płaszczyźnie pionowej. Jeśli mamy problem z zamontowaniem półki, może to wynikać z nierównego ustawienia nóg. Powinny stać równo względem siebie w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Jeśli nie jesteśmy pewni ustawienia porównajmy odległości końcówek nóg od fug (bardzo często posadzka jest pokryta terakotą) lub stojąc przy boku regału sprawdźmy „na oko” jego ustawienie. Półki należy tak zamontować, aby strona posiadająca trzy bądź więcej otworów była stroną frontową.
-
Krok ósmy – poziomowanie właściwe. Czynność tę należy wykonywać po zamontowaniu najcięższych elementów, aby regał metalowy „osiadł”. Poziomujemy z użyciem poziomicy. Sprawdzamy każdy segment w kierunku lewo-prawo oraz przód tył. W razie konieczności odpowiednio regulujemy wysokość śrubą w stopce. Obserwujemy jednocześnie stopień „zahaczenia” pleców o dźwigary, gdyż w przypadku zbyt dużego wykręcenia śruby, niektóre fragmenty mją tendencję do wypinania się.
-
Krok dziewiąty – montaż barierek i listew cenowych. Barierki montujemy wpinając je na przód półek zgodnie z danym systemem. Na krawędziach stosujemy barierki boczne. Można zastosować barierki boczne również przy łączeniach segmentów. W praktyce jednak takie rozwiązanie stosuje się bardzo rzadko. Listwy cenowe naklejamy starannie, ważne aby nie było konieczności odklejania i korygowania położenia, ponieważ klej i pianka pod nim mają tendencję do rozdzielania się. Można również stosować listwy wciskane na bok półki.
-
Krok dziesiąty – zaślepki. Umieszczamy wszystkie zaślepki w końcówkach elementów. W przypadku niskich mebli i gondoli istotne jest zakończenie w ten sposób otworów w nogach.
Uwagi mające wpływ na bezpieczeństwo:
- Ściany regałów metalowych należy zawsze montować od dołu. Przy wyjmowaniu środkowego segmentu istnieje niebezpieczeństwo wypięcia się pozostałych półek.
- Jeśli zajdzie potrzeba przesunięcia regału, nie wolno pchać mebla – regał metalowy sklepowy zawsze ciągniemy. W przypadku długiego ciągu należy przyłożyć siłę co drugi segment.
- Jeśli chcemy odsunąć regał do przodu lub do tyłu zawsze należy to robić powoli i etapowo, co segment. Regał z zainstalowanymi półkami stanowi bardzo sztywną całość. Siłując się z meblem narażamy blachy na pogięcie.
- W przypadku jeśli zakres haczyków pleców regału nie wystarcza (nie zachodzą na perforację w słupach) należy podnieść wysokość właściwej nogi regału za pomocą śruby regulacyjnej w stopce.
Powyższe metody zostały opracowane przez pracowników firmy Wespol na podstawie 15-letniego doświadczenia w montażu elementów wyposażenia sklepów.